Tasarım Harikası Barcelo Raval

Barcelo Raval 5 yıldızlı lüks ve tam anlamıyla tasarım otelidir. Otel Barcelona’nın en fazla tanınan binalarından birisine sadece birkaç yıl içinde dönüştü. Kentin en modern bölümündeki raval semtinde, kentin kalbindeki konumuyla dikkat çekmektedir. Tasarım cenneti denilebilecek 7otelde Jaime Hayon, Macel Wanders mooi, Vitra gibi markalar otel listesinin büyük isimleri içinde yer alıyor. Raval Otel birçok tasarımcının da büyük beğenisini toplamıştır.

Bu proje şehrin cevheri olmayı başardı ve insanların dikkatini çekti. Otel eliptik bir yapı, iki bodrum kat, bir zemin kat ve on normal kattan oluşmakta. Yapı Barcelona’ nın Ravalin ‘ in ‘’PERI’’ sinin özgün hacimleriyle birlikte eliptik yerleşimin akslarına dikkat çekecek şekilde ortaya çıktı. Aynı şekilde, görünen yönelime bağlı olarak yapı hacimsel olarak algılanmaktadır. Ana hedef, seyircilere dışarıdan biçimsel süreklilik açısından olanaklar sunmak, iki geniş hacimsel kolon ile zeminde otel fonksiyonuna uygun mekanlar oluşturmaktır. Otelin eliptik şekli benzersiz ve zor bir adım oldu. Görkemli yarım daire yemek bölümü olarak planlanmış, aydınlatma ve oturma düzeni ile kusursuz bir şekilde tasarlanmıştır. Dairesel kenarların ve formların, bir Sean Connery bağ filmini hatırlatıyor. Cephenin saflığı eliptik hacimlerin büyük heykelimsi ifadesinden kaynaklanmakta, paslanmaz çelik kabuk hacimleri standart hale getirmekte, bir estetik eleman olarak işlevinin dışında yapının dış dünya ile ilişkisini şekillendirmekte. İç kısımda ise, komple mahremiyet, kentin çatılarına bakan açıklıklarla sağlanmakta, daha önce Barselona ‘da görülmemiş bir deneyim sunulmakta. Otelin tasarım dili, aydınlatmaların kullanış biçimi, odaların silindirsel yapısı mükemmel. Yatak odalarında en dinamik özelliklerden biri dekoratif kaplamalardır.

Çatıdaki teras ise nefes kesici güzellikteki manzarası ile panoramik bir görüş armağan ediyor. Otelin restoran & cafe bölümünde kullanılan tavan hareketli yapısı ile dikkat çekiyor. Sütunların aşağıya doğru yönlenmesi mekanın atmosferini canlandırmış. Restoranda dikkati çeken tek tasarım tavan değil, koltuklar, sandalyeler, yer ve tavan aydınlatmaları, kitaplık ve koltuğu vb. son derece titizlikle hazırlanmış. Her bir ayrıntı birbirini tamamlıyor ve kendi alanında iddialı bir havaya giriyor. Restoranda kırmızı baskın bir şekilde kullanılmış, siyah ve beyaz da onu takip eden renkler arasında. Otelin girişinde hemen lobinin oraya Mooi tasarımı bir aydınlatma koyulmuş. Konuklar daha içeri girer girmez onları neyin beklediğini hissettirecek şekilde tasarlanmış ve başarılı bir projeye daha imza atılmıştır.