Romantizm Kokan Dönem; Gotik

Ortaçağ döneminin dikkat çekici ama oldukça gizemli stili gotik yeni yorumunu ve biraz da romantik versiyonu ile sezonun en gözde dekorasyon trendi.

Göğe doğru uzanan ince ve sivri uçlu kuleler, ihtişamlı katedraller, taş şatolar, karmaşık ve girift bir mimari ve uzun kemerli pencereler Ortaçağ dönem mimarisinin en belirgin özellikleri. Ancak gotik stilin dekorasyona yansımaları biraz daha farklıydı. Gerçekten dramatik bir etki yaratan stilde renklerin en koyu olanını, malzemelerin ise en soğuk olanı tercih ediliyordu. Yaşamın biraz da karanlık yüzünü estetikle birleştirerek ortaya koyan gotik dekorasyon stili , karanlık , gizemli ve dramatik bir atmosferden hoşlananlar için romantik yüzü ile yeniden moda.

Elbette artık katedral ve şatolarda yaşamıyoruz. Bu nedenle  stilin aslına uygun olarak, birebir uygulanması da mümkün değil. Sezonda dikkat çeken yeni gotik stilde belli parçaları daha sade ve modern yaşam tarzına adapte ediliyor. Mobilya, kumaş ve görsel dekoratif detayların doğru bir kombinasyonu ile bunu başarabilirsiniz.

Örneğin gotik stilin en dikkat çeken parçaları oymalı büyük yemek masaları, kumaş döşemeli ve yüksek sırtlı sandalyeler gibi büyük masif ahşap mobilyalar, özellikle Ortaçağ ‘da en popüler desen olan 4 yapraklı yonca motifini sandalye sırtlarında oyma yaptırabilirsiniz. Motifi tüm ev tekstilinde de kullanabilirsiniz. Kalın kadife perdeliklerde drape ve rustik perde boruları tercih ediliyor. Stili pekiştirmek için perde boru uçlarında ‘’fleur de lis’’ ya da yonca motifleri çok şık duruyor. Ayrıca damask desenli duvar kağıtları da gotik stili yansıtan öğelerden. Eğer evinizde mimari olarak değişiklik yapabiliyorsanız, gotik mimariyi en iyi vurgulayan seçeneklerden uzun tavan kirişleri ekleyebilirsiniz. Temanın ana rengi her ne kadar siyah ve koyu tonlar olsa da yeni gotik stilde daha pastel tonlar da dekorasyona dahil ediliyor.

Ayrıca siyah ve koyu renkler hem hataları ortaya çıkarır, hem de mekanları çok daha dar gösteri. Bu nedenle gri, pastel pembe, gülkurusu ve morun açıktan koyuya uzanan tonlarını dekorasyona ekleyebilirsiniz. Eğer ille de siyah diyorsanız duvar kağıdı ve mat desenler de kullanabilirsiniz. Stili öne çıkaran bir diğer seçenek ise kumaştır. Özellikle kalın koyu kırmızı ,mor ya da koyu yeşil renkte kadifeler ve siyah ya da pastel pembe dantel kumaşlar mekanda daha dramatik bir hava yaratırken birazdan gizemli ve seksi bir etki bırakır.