Bir İngiliz Esintisi Country Style

Bir İngiliz esintisi olan country tarzı, benimsediğimiz yaşanmışlıklardır aslında. Kokusu ve dokusuyla hayatı sizinle paylaşan, sizinle beraber yaşayan country mobilya tarzının vazgeçilmez örneklerindendir. Hayatın içinden gelen bu stil, şehir yaşamından uzaklaşmak için sıcak ve davetkar havasıyla sizi kucaklar. Zaman içinde eskimiş, kullanılmış, geçmiş zamanlara ait bir hava taşır. Kullanışlı, konforlu, rahatlatıcı ve bulunduğu hayata özgüdür.

Sıcak, samimi, mütevazi ve gösterişten uzak… Aslında basit, gündelik ve şık olması en önemli özelliğidir. Ana unsur ise doğanın bizlere bahşettiği ahşap country stilinin vazgeçilmezidir. Yumuşak, zaman içinde eskimiş izlenimi yaratan renklerden toprak tonlarına kadar olan renk skalası vardır. Huzur veren nötr al renkler genel özelliğidir. Çiçek renkleri, sıcak renkler saf beyaz ve masif ahşapla harmanlanıp ortaya çıkar. Çok parlak endüstriyel renkler kullanılmaz. Pamuk, keten, basma ve yünlü kumaşlar gibi doğal dokumaları içinde barındırmaktadır. Az da olsa oymalı ancak düz hatlara sahiptir. Formlar basit, ya el yapımı ya da el yapımı izlenimi yaratır. Aşırı süslemeleri içinde barındırmaz. Rustik ve biraz da eskimiş görüntüsü ile sıcak ve samimi bir etki yaratır. Genelde ahşap olarak açık renk ve orta renk ahşaplar kullanılır. Maun, ceviz, kestane, meşe, kayın türü ağaçlar en çok tercih edilenlerdir. Taş, porselen, seramik, pişmiş toprak malzeme türleri de çeşitli yüzeylerde kullanılabilir. Metal malzeme olarak ise demir, bakır, kalay, kurşun gibi değersiz metaller tercih edilir. Ayrıca hasır ve bambu bu stilde yer alan malzemelerdir.

Bu stil içerisinde doğal ahşap masif mobilya, evinizin içindeki iklim dengesini sağlama, ısı ve bulunduğu ortamın nemini alarak sağlıklı yaşam alanı yaratmasıyla ekolojik mobilyadır. Eskilerden günümüze gelen bu stil, önümüzdeki yıllarda daha çok tercih edileceğe benziyor.