Smile Dental Turkey – Antalya

Proje Adı: Smile Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Yapım Yılı: 2020

Box Adeti: 12 Adet

 : 3000 m²

Konum:  Antalya

Uygulama Şekli: Proje

Smile Dental için hayata geçirilen klinik tasarım modern detayları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Picco Mimarlık tarafından 2020 yılında, Antalya’da tasarlanan dental tasarım mimarlık projesi 3000 m2’lik geniş alanı sayesinde oldukça yüksek tasarım imkanları sunuyor. Toplamda 12 adet kliniğe sahip olan tasarımın tüm kliniklerinde modern detaylar, ufak dokunuşlar ile çok daha ferah bir dekorasyona bürünüyor.

Dental klinik tasarım genel olarak modern detaylar üzerine kurulmuş olsa da resepsiyon bölümünden itibaren duvar boyunca uzanan sarmaşıklar, ortamın çok daha ferah bir hale gelmesini sağlıyor. Giriş ve bekleme salonu bölümünde genellikle koyu renklerin hakim olması, diş polikliniğinin modern tarzını destekliyor. Resepsiyon kısmının arkasında ise Smile Dental’in logosunu görüyoruz.

Resepsiyon kısmının karşısında randevu saatini bekleyen hastaların dinlenebileceği bekleme salonu bölümü yer alıyor. Bekleme salonunda da resepsiyonda olduğu gibi koyu renkler hakimken, tüm duvarı kaplayan sarmaşıklar, hastaların rahatlamasını sağlıyor.

Resepsiyonun arka kısmında, kliniklere giden uzun koridor bölümü yer alıyor. Koridor ve kliniklerin girişlerinde de yine koyu renkler tercih edilmiştir. Ortamın havasını korumak için koridor aydınlatmalarında diyagonal şekilde tasarlanmış üçgenler yer alıyor. Böylece tavan aydınlatmasının hem daha fonksiyonel ve işlevsel hem de dikkat çekici olması sağlanmıştır.

Diş kliniği iç mimarlık projesinde, kliniklerin tasarımında ise iç mekandan farklı olarak açık renkler tercih edildi. Böylece kliniklerde operasyon görecek hastaların, kliniğe girdikten sonra farklı bir ortama girdiğini fark etmesi sağlanmıştır. Kliniklerin aydınlatmasında da yine koridor bölümünde olduğu gibi diyagonal üçgenlerden faydalanılıyor. Böylece işlemler sırasında ortamın ihtiyaca uygun aydınlatılması sağlanıyor. Klinik duvarlarında yer alan geniş pencereler ise aydınlatmada güneş ışığından da faydalanılmasını sağlıyor.