Macbe Cafe Restaurant

MACBE CAFE RESTAURANT

Picco Mimarlık tarafından tasarımı üstlenilen Macbe Cafe Restaurant 2018 yılında projesi tamamlanan Antalya mimarlık örneklerindendir. Restaurant tasarımı olarak önümüze çıkan proje modern tasarımlar arasında üst sıralarda kendisine yer ediniyor.

Restaurantda kullanılan renk tonları çoğunlukla koyu kırmızı, bordo, kahverengi ve beyaz olarak kullanılıyor. Kırmızı ve kahverenginin insan bedeninde oluşturduğu iştah göz önünde bulundurularak, beyaz ise ortama can katmak ve içerideki ferahlığı arttırmak için görevlerini doğru şekilde yerine getiriyor.

Restaurant girişinde gördüğümüz, açık havalar için tasarlanmış tenteler ve sandalyeler Antalya’nın sıcak yaz gününde müşterilerin içeride kapalı alanda kalmadan rahatça yemeklerini yemeleri için tasarlanıyor.

Kullanılan logo ve malzemelerin renk uyumu dikkatleri ilk anda üzerine çekiyor. Uyumun, ferah havanın ve konforun üst düzeyde sergilendiği tasarımda bir diğer özellik modern görüntüyü karşımıza çıkarıyor. Günümüzün modern hayatında kullanılan simetrik ve düzgün prizmalar içeriyi süslüyor.

İçeriye baktığımızda karşımıza çıkan ve yukarıdan aşağıya uzanan demirler, siyah rengiyle aydınlatmalara ve genel görüntüye ayak uyduruyor. Amerikan tarzı barın kullanıldığı restaurantda barın yanında ayrılan kısımda kitaplıkla ayrılan bölümde daha sakin bir yer oluşturularak misafirlerin önemli konuları konuşmak için yer bulmaları sağlanıyor.

Aydınlatmada kullanılan spotlar ve keskin köşeli avizeler içeride ki ışık dengesini mükemmel bir şekilde oluşturuyor. Doğayla iç içe hizmet verdiği mesajını veren restaurantta ışıkların altına yerleştiren duvara sabit saksılardaki bitkiler dikkatleri topluyor.

Dışarıya bakan duvarlarda camın yoğun olarak kullanılması misafirlerin dışarıdaki sosyal hayata ortak olmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu camlar sabah içeriye güneş ışığı girmesini sağlayarak kullanılan elektrik miktarında tasarruf edilmesini sağlıyor.

200m2 alana kurulan restaurantta çok iyi kullanılan boşluklar misafirler arasında ki en ideal mesafeyi oluşturuyor. İçeride ki boşluklara yardımcı olan cam duvarlar içerideki ferah havayı korumayı amaç ediniyor.

Duvarlarda kullanılan yemek tarifleri ile restoran içinde olunduğu misafirlere hissettirilirken aynı zamanda bilgi veriyor. Kullanılan portreler ile desteklenen duvardaki tasarımlar iç açıcı şekilde tasarlanıyor. Genel olarak Antalya içmimar özellikleri taşıyan, içeride kullanılan kahverengi tonların beyaz ve siyahla uyumları düşünülerek tasarlanmış restoran, projenin hayata geçirilmesini bekliyor.