Dt. Mehmet Kalçay Ağız ve Diş Sağlığı Muayenehanesi – İstanbul

Proje Adı: Dt. Mehmet KALÇAY Ağız ve Diş Sağlığı Muayenesi

Yapım Yılı: 2020

Box Adeti: 2 Adet

: 90 m²

Konum: İstanbul  

Uygulama Şekli: Proje

İstanbul’da hizmet veren Smile Point Dentistry için tasarlanan Ağız ve Diş Sağlığı Muayenesi, modern bir görünüşün yanı sıra konforu ile ziyaretçilerin kendini evinde gibi hissetmesini sağlıyor. Tasarlanan muayenenin bekleme salonunda yer alan modern dokunuşlar sayesinde verilen hizmetin profesyonelliği de dikkat çekiyor.

Ağız ve Diş Sağlığı Muayenesinde yer alan tüm klinik tasarım yönetmeliğin tüm standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Bu sayede operasyon esnasında doktorların ihtiyacı olacak tüm ekipmanlar olabilecek en verimli şekilde kullanılabilmesi için klinikler içerisine yerleştirilmiştir. Klinikler içerisindeki ışıklandırma, detaylı şekilde planlanarak operasyondaki doktorun en iyi şekilde odaklanması için özel olarak planlanmıştır.

Diş kliniği iç mimarlık sorunlarının başında yer alan alt yapı sorunları ise tasarımın hayata geçirilmesinden önce detaylı olarak tasarlanmıştır. Bu sayede klinikler ve muayenehane tasarımı içerisindeki tüm sterilizasyon bölgeleri ve kullanılan ekipmanların ihtiyacı olan alt yapı desteği planlanarak olası kullanım sorunlarının önüne geçilmiştir. Kullanılan ekipmanların steril hale getirileceği ve klinik içerisinde kullanılan malzemelere erişim kolaylığı olması açısından, bu bölgelerde tasarlanan dolap kapaklarında cam malzeme kullanılmıştır.

Mekan içerisinde modern tasarımlar ön plana çıkıyor. Bu yüzden duvarlarda tablo kullanılmamış ve misafirlerin göz yorulması yaşamasının önüne geçilmiştir. Mekanın canlandırılması ve renklendirilmesi ise ortamın modern havasına uygun ofis bitkileri ile sağlanmıştır. Kullanılan saksılar hem renk hem de tarz olarak dental klinik tasarım ve bekleme salonu ile uyumlu görünüyor. Bu sayede misafirlerin gözünü yormadan ortamın havasını yumuşatıyor. Modern havasının yanı sıra samimi bir ortam imajı veren tasarımda, misafir edilen tüm hastalar kliniğin kalitesini bekleme salonuna giriş yaptıktan hemen sonra anlayacak.