Algı Anaokulu – Antalya

ALGI ANAOKULU

Picco Mimarlık tarafından Algı Anaokulu için tasarlanan anaokulu projesi 2016 yılında hayata geçirildi. Toplamda 700 m2’lik yüzey alanına sahip olan proje, aynı yıl içerisinde tamamlanarak kullanıma hazır şekilde teslim edildi. Siz de eviniz ya da işyeriniz için özgün detaylar içeren tasarımlar istiyorsanız, Antalya mimarlık firmaları arasında uzun yıllardan bu yana hizmet veren Picco Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Tasarlanan anaokulunun giriş kısmında görülen dikey çizgiler alanı ferah gösterirken kullanılan renklerle bütünlük sağlanıyor. Kullanılan ışıklandırma sistemi bekleyenlerin gözlerini yormaz iken resepsiyonu öne çıkarıyor.

İçeri devam edildiğinde bizi karşılayan camekan odada kullanılan sadelik, gösterişten uzak ve samimi bir hava ile misafirlerini karşılıyor. Cam bölmenin kenarında yer alan duvarda da anaokulunun girişindeki siyah, beyaz çizgiler bütünlüğün korunmasını sağlıyor.

İki katlı olan anaokulu merdivenleri sadece anaokulunun iç tasarımını güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda üst kata çıkan çocuklar için de daha güvenli bir ortam oluşturuyor. Anaokulunun girişinde kullanılan siyah, beyaz tasarımlar bu kısımda yerini pembe tonlarına bırakıyor.

Üst katın giriş kısmında, sınıfların kenarında öğrencilerin ayakkabılarını bırakabileceği geniş ayakkabılık bölümü bulunuyor. Bu sayede sınıflarda daha hijyenik bir ortam oluşması sağlanıyor. Ayakkabılıkta kullanılan siyah renk ise anaokulunun renk bütünlüğünün korunmasını sağlıyor. Duvarlarda görülen ağaç tasarımı anaokuluna eğlenceli ve renkli bir hava katıyor.

Sınıfların giriş kısımlarında göze çarpan simetrik çizgiler anaokulunun iç mimarisinin bütünlüğüne katkıda bulunurken kullanılan renklerle canlılık korunmuş. Sınıfların içerisinde genellikle beyaz tonlara yer verilmiş. Kullanılan diğer renklerin açık tonlar olması çocukların ferah bir ortamda, eğlenerek çalışmalarına yardımcı oluyor. Duvarlarda kullanılan hayvan ve ağaç resimleri ortamı canlandırırken çocuklara doğa sevgisini aşılamayı amaç ediniyor.

Müzik odasında bizi mavi tonlar karşılarken duvarda görülen çizimlerle bütünlük sağlanıyor. İçeride çocukların sosyal özgüvenlerini arttıracak ve topluma hitabetlerini küçük yaşlardan başlayarak geliştirmek için küçük bir sahneye yer veriliyor.

Yemek odasındaki toplu oturma düzeni çocukların arkadaşlarıyla beraber rahatça yemek yemelerine olanak sağlanıyor. Kullanılan çoklu ışıklandırma yemek odasının her bölgesinin eşit aydınlanması için ideal mimariyi oluşturuyor.

Genel olarak oyun odaları, sınıflar ve yemek odası çocukların kişisel gelişimlerine yardımcı olacak, ferah mimarisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Antalya içmimarlık yapısı ve modern tasarımıyla velilerin dikkatini çekiyor.